SDH Moravský Beroun - požární sport

TFA (Toughest Firefighter Alive)

Image 01

Na počátku 90-tých let 20.století uvedla firma Scott na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou a pár nadšenců ve spojení s hasiči, tuším v Kalifornii, se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ DT, přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné hasičské činnosti s odborným monitorováním zúčastněných.
Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž : závodník v kompletním převlečníku, dýchacím aparátem a těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit.
Soutěž si záhy získala takovou popularitu, že v mnohých státech USA začala fungovat národní kola až nakonec se celá šlamastyka přenesla i za oceán do Austrálie i Evropy. Začalo vznikat více modifikací původní soutěže, která se odbývala v kompletní „plné polní" v celkovém čase cca tří minut, z důvodu nemožnosti sladění obuvi i převlečníku, o dýchací technice nemluvě, zrodil se tzv. TFA čtyřboj, sestavený ze čtyř disciplín, z nichž prvá obnáší roztažení a poté smotání hadic, ve druhé soutěžící zápasí s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávají 3m vysokou bariéru, dále jde o vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a závěrečná disciplína totálně umrtví soutěžící při výběhu do 10, 15, či 20-ti podlaží.

Big Shock pohár

Big Shock pohár OLOMOUC - V pondělí 28.1.2013 zasedla rada Asociace požárního sportu a mimo jiné schválila kalendář BIG SHOCK POHÁRU na rok 2013:

25.5. - Bludov (Bludovská stovka)
16.6. - Moravský Beroun (Stovkování pod Slunečnou)
29.6. - Provodovice (Záhorská stovka)
20.7. - Brno (Stovky v Brně)
3.8. - Prostějov (Hanácká stovka)
4.8. - Třeština (Třeštinská stovka)
17.8. - Kolšov (Kolšovská stovka)
31.8. - Pěnčín (Pěnčínské kilo)

Začátky jsou stanoveny u žen na 10 hodin, u mužů na cca 12 hodin.
Největší změnou letošní sezóny je sjednocení karegorií, podle pravidel v Českém poháru.

Veškeré informace a výsledky se dozvíte na stránkách Šumperská stovka
nebo na facebooku Big-Shock-poháru